EALAC Service Appointments and Schedule for 2015-2016

EALAC Executive and Departmental Staff Committee Meeting Schedule

All Meetings are at 12-1:10 PM on Tuesdays or Thursdays in 403 Kent Hall.

Fall 2015

9/15 (Tuesday) – Executive Committee Meeting
10/22 (Thursday) – Executive Committee Meeting
11/19 (Thursday) – Executive Committee Meeting
12/8 (Tuesday) – Departmental Staff Committee Meeting

Spring 2016

2/2 (Tuesday) – Executive Committee Meeting
3/3 (Thursday) – Executive Committee Meeting
4/7 (Thursday) – Executive Committee Meeting
4/28 (Thursday) – Departmental Staff Committee Meeting

Curriculum, Scheduling, Language Committee, and Admissions Committee Meetings are usually held on Tuesdays or Thursdays from 12-1 PM, on non-Executive Committee meeting days. Lunch sandwiches are served.

 

Departmental and University Service Appointments

Contribution to EALAC and/or University service is a requirement for all full-time faculty and is a prerequisite to participate in PhD admissions.

 

Administrative Positions

EALAC Chair: Haruo Shirane
DUS: Ted Hughes (fall), Paul Anderer (spring)
DGS: Gray Tuttle (fall), Wei Shang (spring, acting DGS)
MAO Co-Directors:  Ying Qian and Jungwon Kim (18 entering MAOs)
History-East Asia Coordinator: Greg Pflugfelder

Major Teaching Assignments (large civilization courses): Robert Hymes, David Lurie, Greg Pflugfelder, Gray Tuttle

 

EALAC Departmental Committees

Curriculum Committee (fall): Theodore Hughes (chair, DUS), Gray Tuttle (DGS), Tomi Suzuki (Scheduling), Paul Anderer (spring DUS), Wei Shang (spring acting DGS), Haruo Shirane.
Course Scheduling Committee: Tomi Suzuki (chair)
Admissions and Fellowship Committee (spring): Wei Shang (chair), Charles Armstrong, Robert Hymes, Greg Pflugfelder, Haruo Shirane, Zhaohua Yang, Gray Tuttle (on leave)
MAO admissions committee (Spring, Skype finalists): Bernard Faure, Hikari Hori, Harrison Huang
PhD review and TA assignment committee (spring): Wei Shang (chair), Charles Armstrong, Greg Pflugfelder, Haruo Shirane, Matti Zelin
East Asian Language Committee: Carol Schulz (chair), Shigeru Eguchi, Lening Liu, Sonam Tsering, Harrison Huang, Tomi Suzuki (fall), Hikari Hori (spring)
Junior Faculty Mentoring and Faculty Forum Committee: Greg Pflugfelder (chair)

Language Program Directors:
Chinese language (director): Lening Liu
Japanese language (director): Shigeru Eguchi
Korean language (director): Carol Schulz
Tibetan language (director): Sonam Tsering

Institutes and Centers:
Weatherhead Institute (director): Eugenia Lean
Center for Korean Research (director, fall): Ted Hughes
Donald Keene Center of Japanese Culture (director): David Lurie
Tang Center (director): Feng Li
Institute for Comparative Literature and Society (director): Lydia Liu
UCAME: Wei Shang (chair), Haruo Shirane
Center for East Asian Religions (director): Bernard Faure

Searches and Faculty Reviews:
Korean Visual Culture and Religion search (fall): Ted Hughes (chair), Charles Armstrong, Jungwon Kim, Haruo Shirane, external member.
Fifth Year Review for Hori Hikari (spring): Paul Anderer (chair), Eugenia Lean, Tomi Suzuki

Language Lecturer Review Committees (spring reviews must be completed by March 1, 2016)
Fall:
Sonam Tsering, Tibetan Second Year Review (fall): Gray Tuttle (chair), EALAC
Shigeru Eguchi (Jp. Lang. Program Director), Alla Smyslova (Slavic)
Keiko Okamoto (13th year)(fall): Greg Pflugfelder (chair), Bernard Faure, Haruo Shirane
Miharu Nittono (23rd year)(fall): Tomi Suzuki (chair), Hikari Hori, Haruo Shirane

Spring:
Eunice Chung (1st year review): Carol Schulz (Korean lang. director)
Asami Tsuda (1st year review): Shigeru Eguchi (Japanese lang. director)
Sunhee Song, Korean Fifth Year Review (spring): Jungwon Kim (chair),
Lening Liu (Ch. Lang. Program Director), Carol Rounds (Italian/Hungarian)
Xiaodan Wang, Chinese Major (eighth year) Review (spring): Feng Li (chair),
Carol Schulz (K. Lang. Program Director), Richard Korb (German)
Yuan-yuan Meng (22.5 year)(spring): Robert Hymes (chair), Harrison Huang, Haruo Shirane
Hailong Wang (18th year)(spring): Lydia Liu (chair), Dorothy Ko, Haruo Shirane

Consortium Representatives:
Inter-University Center for Japanese Language: David Lurie
KCJS: Henry Smith (faculty director)
Columbia-Waseda Double Degree Program: Tomi Suzuki
Columbia University Representative to Language Consortium: Beom Lee

External Committees and University Service:
PPC (Arts and Science Policy and Planning Committee): David Lurie
TRAC: Matti Zelin
NRC: Matti Zelin (Principle Investigator)
Summer Fellowships for EALAC: Wei Shang (acting DGS), Haruo Shirane
Global Core committee: David Lurie, Wei Shang
Society of Fellows (Board): Eugenia Lean
Provost Leadership Fellows Program: Eugenia Lean
Task Force in Global Education: Robert Hymes
Global Center East Asia Beijing Faculty Steering Committee: Eugenia Lean, Haruo Shirane
Starr Library Faculty Advisory Committee: Ted Hughes, Eugenia Lean, David Lurie, Shang Wei, Haruo Shirane, Gray Tuttle

Internal Columbia Subcommittee:
Review of the Department of Latin American and Iberian Cultures (LAIC) (fall): Theodore Hughes

External Fellowships:
GSAS Fellowships and Post-doc Applications (Heyman, Fulbright, Traveling, etc.): Bernard Faure
Waseda 125th Anniversary Fellowship Committee (chair): David Lurie
Tsunoda Senior Fellowship Committee (chair): Tomi Suzuki
Heyman Center Post-Doc Fellowships: Hikari Hori

On Leave:
Michael Como (fall/spring), Dorothy Ko (fall), Jue Guo (fall/spring)
Ted Hughes (spring), Tomi Suzuki (spring), Gray Tuttle (spring)

PhD Representatives: Noga Ganany, and Glenda Chao
GSAC Representative: Nataly Shahaf
PhD Advisory Council: Noga Ganany, Chinese Literature, Late Imperial, 3rd Year;  Tristan Revells, Modern Chinese History, 4th Year; Glenda Chao, Early Chinese history, 6th year; Joshua Batts, Early Modern Japanese History, 6th year; Rachel Staum, Premodern Japanese Literature, 5th year; Tracy Howard, Tibetan History and Religion, 3rd year; Jon Kief, Modern Korean Literature, 7th year.

EALAC Newsletter
Managing Editor: Gray Tuttle

Co-Editors: Jon Kief (Korean studies), Tracy Howard (Tibetan studies), Rachel Staum/Thomas Gaubatz (Japanese literature), Noga Ganany/Chloe Estep (Chinese literature), Joshua Batts/Josh Schlachet (Japanese history), Glenda Chao/Tristan Brown/Yi Yuan (Chinese history)

EALAC post-doc:
Gal Gvili (modern Chinese literature)
Tucker Harding (Weatherhead post-doc, partially funded by EALAC, digital humanities)

Mellon Faculty Program
2015 summer: Theodore Hughes, Korean Visual Culture, in Seoul
2016 summer:  Ying Qian, Chinese Visual Culture, in Beijing
2016 spring: Leta Hong (Mellon Visiting Professor)

New Appointments
Harrison Huang (Chinese literature, Assistant Professor)
Ying Qian (Chinese Visual Culture, Assistant Professor)
Eunice Chung (Korean Language Lecturer)
Asami Tsuda (Japanese Language Lecturer)
Tianqi Jiang (Exchange Chinese language lecturer)
Yu-Shan Cheng (Exchange Chinese language lecturer)

Adjuncts
Fall adjuncts: Pema Bhum, Masato Hasegawa, James T. Lap, Kunchog Tseten
Spring adjuncts: Pema Bhum, Masato Hasegawa, Itsuki Hayashi, James T. Lap, Morris Rossabi, Kunchog Tseten.

EALAC Mentors for Junior Faculty
Hikari Hori: Greg Pflugfelder, Tomi Suzuki
Ying Qian: Gray Tuttle, Wei Shang
Harrison Huang: Wei Shang, Robert Hymes
Jungwon Kim: Dorothy Ko, Charles Armstrong
Zhaohua Yang: Wei Shang, Michael Como